شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۰۴

در پی شیوع کرونا صورت گرفت؛

کاهش ۸۷ درصدی مسافر در حوزه ناوگان اتوبوسرانی قزوین

شیما زرآبادی‌پور، سرپرست معاونت حمل ‌و نقل و ترافیک شهرداری قزوین از کاهش ۸۷ درصدی مسافر در حوزه ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی این شهر خبر داد و گفت: تعداد مسافران جا به جا شده توسط اتوبوسرانی قزوین تا پیش از شیوع ویروس کرونا روزانه ۱۲۰ هزار مسافر بود که در حال حاضر به ۱۵ هزار نفر کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین؛ زرآبادی‌پور روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: همزمان با شیوع بیماری کرونا در سطح استان قزوین، استفاده شهروندان از ناوگان حمل‌ و نقل عمومی در سه بخش اتوبوسرانی، تاکسیرانی و پایانه‌های مسافربری به طور میانگین ۶۵ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ناوگان اتوبوسرانی قزوین تنها با ۳۰ درصد ظرفیت خود به شهروندان خدمات رسانی می کند، تصریح کرد: متوسط جا به‌ جایی مسافر در این حوزه برای هر دستگاه اتوبوس روزانه حدود ۲۰۰ نفر است.

این مسوول شهری مدت زمان فعالیت اتوبوس‌های شهری را از ساعت ۶ تا ۲۱ اعلام و یادآور شد: شهرداری برای هر دستگاه اتوبوس در حالی ماهانه حدود ۱۳ میلیون تومان هزینه می‌کند که میزان درآمد کنونی آنها سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و بر همین اساس ماهانه به هر دستگاه اتوبوس بیش از ۹ میلیون تومان یارانه تخصیص داده می شود.

زرآبادی‌پور افزود: در حوزه تاکسیرانی و از ابتدای امسال با بروز ویروس کرونا، در برخی از خطوط تاکسیرانی شهر قزوین مانند دانشگاه بین المللی امام (ره) و یا دانشگاه آزاد باراجین تا ۹۰ درصد و در سایر خطوط نیز با کاهش ۳۰ درصدی مسافر روبرو هستیم.

سرپرست معاونت حمل ‌ ونقل و ترافیک شهرداری قزوین به کاهش استفاده شهروندان از پایانه‌های مسافربری اشاره و اظهارکرد: ۷۶۶ هزار و ۲۸۷ مسافر از اسفندماه سال ۹۷ تا ۳۰ تیر ۹۸ از طریق اتوبوس، مینی بوس و خودروهای سواری پایانه‌های مسافربری شهرداری جا به جا شدند که این آمار در ۵ ماه مشابه سال جاری به ۴۲۵ هزار و ۹۹۸ مسافر رسیده، یعنی با کاهش ۴۵ درصدی مواجه شده است.

به گفته زرآبادی‌پور، برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و در عین حال بهره‌مند شدن شهروندان از خدمات ناوگان حمل ‌و نقل عمومی عملیات ضدعفونی ناوگان به صورت شبانه‌روزی در حال انجام است.

وی همچنین بر ضرورت پیاده‌روی و استفاده بیشتر از دوچرخه به عنوان سالم‌ترین شیوه جا به ‌جایی در ایام کرونا تاکید و تصریح کرد: این کار در عین حال موجب جلوگیری از افزایش استفاده از خودروهای شخصی و تک سرنشین نیز می‌شود.

پایان پیام

تصاویر مرتبط