پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۰۲

روز جهانی زمین پاک؛

بهانه‌ای پاک برای دوستی با زمین

22 آوریل هر سال روز زمین پاک نامگذاری شده است که همه ساله در کشور و شهر ما نیز همزمان با سراسر دنیا گرامی داشته می‌شود؛ روزی که هدف آن حفظ و پاکسازی زمین از آلودگی‌هاست.

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین؛ 22 آوریل هر سال روز زمین پاک نامگذاری شده است که همه ساله در کشور و شهر ما نیز همزمان با سراسر دنیا گرامی داشته می‌شود؛ روزی که هدف آن حفظ و پاکسازی زمین از آلودگی‌هاست.

آنچه مسلم است گرامیداشت این روز صرفا وظیفه یک گروه خاص نیست و تمام آنانکه از مواهب زمین بهره‌مند می‌شوند باید برای پاکی و پاس داشتن آن بکوشند؛ چه اینکه روز زمین پاک یک مناسبت جهانی است و ثبت آن در تقویم جهانی و خطاب قرار دادن تمام ساکنان کره خاکی، تاکید دوباره‌ای است بر این وظیفه همگانی برای آدمیزادی که سرشت آن دوستی با طبیعت است.

در این بخش هر فرد و مجموعه‌، به اندازه توان و وظیفه خویش مسئولیت‌هایی دارد که باید به آن بپردازد تا زمینی پاک برای نسل فعلی و آیندگان باقی بماند.

پر واضح است که انجام این کار در گام نخست، جلوگیری از آلوده کردن کره خاکی و در گام بعدی، پاکسازی زمین از آلاینده‌ها و آلودگی‌های موجود کنونی را می‌طلبد.

در این شرایط است که چرخه طبیعت و اکوسیستم، حفظ می‌شود و ثمره دوستی با زمین، به نحوی دیگر از طریق همین اکوسیستم به انسان‌ها باز می‌گردد؛ انسان‌هایی که امروزه بسیاری از آنان به ویژه در جوامع شهری، درگیر دغدغه‌های روزمره زندگی هستند. با این حال هنوز هستند بسیاری از افراد که وظیفه خود را در قبال زمین فراموش نکرده‌اند.

معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین ضمن گرامیداشت روز جهانی زمین پاک به عنوان بهانه‌ای برای تقویت دوستی با زمین، خود را موظف به تلاش در راستای حفظ زمین پاک در حد توان، اختیارات و حدود مسئولیت‌های خود می‌داند. امید است همواره فرزندان کره خاکی قدردان این موهبت الهی بوده و برای برخورداری هرچه بیشتر از مواهبت و مهر مام زمین بکوشند.

پایان پیام

تصاویر مرتبط