پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۳۰

حضور شهرداری قزوین به عنوان شهرداری منتخب در وبینار TOD ایران با ژاپن

شهرداری قزوین به عنوان شهرداری منتخب ایران، در وبینار مشترک ایران و ژاپن TOD (توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی) وزارت کشور شرکت کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین؛ این معاونت از جانب شهرداری قزوین به عنوان شهرداری منتخب ایران، در وبینار مشترک ایران و ژاپن با موضوع TOD (توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی) شرکت کرد.

شیما زرآبادی‌پور، سرپرست معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین در این وبینار به ارائه مطالبی در زمینه اجرای طرح یاد شده در این شهر پرداخت و اظهار کرد: در طرح TOD استان قزوین 113 پروژه تعریف شده که 53 مورد از آنها پروژه‌های حمل‌ونقلی است.

او با بیان اینکه شهرداری قزوین از این تعداد 13 مورد را به انجام رسانده و 9 مورد نیز در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: اجرای پروژه‌های این طرح، حمایت‌های دولتی و همراهی سایر دستگاه‌ها از جمله اداره‌کل راه و شهرسازی را می‌طلبد.

زرآبادی‌پور احداث بیش از 50 کیلومتر مسیر دوچرخه بر مبنای مطالعات ترافیک شهر، خرید 40 دستگاه اتوبوس مناسب در راستای اصلاح خطوط اتوبوسرانی و اجرای خطوط شمالی-جنوبی و شرقی-غربی تندروی شهری، بهسازی 45 کیلومتر پیاده‌رو از جمله در خیابان‌های خیام، شهدا و فلسطین به منظور ارتقای زیرساخت‌های رفاه عابر پیاده و طراحی و احداث پارکینگ دوچرخه و نیز ایستگاه‌های دوچرخه در راستای حمل‌ونقل سبز و حمل‌ونقل عدالت‌محور تنها بخشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه این طرح برشمرد.

این مسئول اضافه کرد: مطالعه چگونگی تجهیز ناوگان اتوبوسرانی موجود به تجهیزات حمل دوچرخه، ایجاد رک دوچرخه در طول کریدور و نزدیکی ایستگاه‌های دوچرخه بخش دیگری از پروژه‌هاست.

زرآبادی‌پور گفت: همچنین مناسب‌سازی پیاده‌روها در راستای ایجاد دسترسی همه‌شمول مانند مناسب‌سازی پیاده‌راه‌های سبزه‌میدان و خیابان امام خمینی(ره)، پیاده‌رو خیابان راه‌آهن و شهید بابایی از پروژه‌های پیشنهادی قابل انجام تحت مسئولیت شهرداری قزوین در طرح یاد شده به شمار می‌رود.

او حمایت از مطالعات مرتبط با  TOD، استقرار سامانه فناوری ارتباطات خودرویی، مدیریت یکپارچه حمل‌ونقل عمومی و اطلاع‌رسانی وآگاهی‌ بخشی آنلاین شهروندان در خصوص استفاده از حمل‌ونقل عمومی را از دیگر پروژه‌ها عنوان کرد.

سرپرست معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین در خصوص پروژه‌های پیش روی شهرداری در حوزه TOD بیان کرد: این پروژه‌ها شامل ایجاد یک پایانه درون‌شهری و برون‌شهری در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن جهت اجرای طرح بازآفرینی و TOD اطراف ایستگاه راه‌آهن قزوین، برنامه‌ریزی تامین گونه‌های مختلف مسکن در حوزه‌های پیوند، احداث کاربری‌های لازم برای تامین اختلاط کاربری مورد نیاز، احداث پارکینگ مسقف دوچرخه در مجاورت ایستگاه‌های حمل‌ونقل همگانی انبوه‌بر و احداث مجتمع‌های ایستگاهی تجاری و اداری در اطراف ایستگاه‌های حمل‌ونقل بود.

او افزود: ایجاد پایانه در شمال و جنوب شهر، شرق و غرب آن نیز جزو این طرح است که با حمایت دستگاه‌های دولتی قابلیت اجرایی شدن دارد.

زرآبادی‌پور در خصوص موانع پیش روی اجرای این طرح بیان کرد: مغایرت طرح‌های بالادستی از جمله طرح جامع شهری و طرح جامع ترافیک با این طرح، نبود قانون مشخص برای اجرای پروژه‌های این حوزه، نبود متولی مشخص در اجرای پروژه‌ها، مشکلات اقتصادی در اجرای آنها و نیاز به حمایت دولتی‌ها از جمله این موانع است که رفع این موانع و شناسایی و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در اجرای طرح‌های حوزه TOD می‌تواند بسترهای لازم را برای اجرای هر چه بهتر آن فراهم کند.

در این وبینار که نمایندگان شهرهای مختلف و همچنین نماینده شرکت مشاور ژاپنی طرح TOD ایران حضور داشتند، مرضیه حصاری مدیرکل دفتر حمل‌ونقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، پوریا محمدیان یزدی مدیرکل دفتر حمل‌ونقل وزارت کشور نماینده شرکت مشاور ژاپنی و تعدادی از کارشناسان این حوزه نیز سخنانی ارائه کردند.

پایان پیام

تصاویر مرتبط